Omurga Metastazları Yakma İşlemleri

omurga-metastazi

Omurga Metastazları Yakma İşlemleri

Girişimsel Nöroradyoloji Uzmanı Doç. Dr. Eren Erdem, omurga metastazları yakma işlemleri hakkında detaylı bilgiler verdi.

Kanser hastalığının maalesef en çok metastaz yaptığı yerlerin başında akciğer ve omurga geliyor. Baktığımız zaman kanserli hastalarda yüzde 30-40 gibi oldukça yüksek bir oranda akciğer ve omurga metastazları görülmektedir. Omurgada kanlanma çok fazla olduğu için, kanser hücreleri buraya hücum edip lezyon oluştururlar. Bunlara metastaz denir. Bu metastazlar bazen kemiği sertleştirir, bazen içinden yiyerek çok kuvvetsiz hale getirebilir, bazen de büyüyerek diğer dokulara, sinirlere ve omuriliğe baskı yapabilir.

Konvansiyonel olarak bunların tedavisi radyasyonla yapılmaktadır. Ancak özellikle son dönemlerde geliştirilen bazı yöntemlerle, bunların içine direkt bir şekilde girilerek yapılabilir. Böylece büyük cerrahi operasyonlar ya da radyosyonla oluşabilecek diğer yan etkileri yani kemik iliğinin gerilemesi, kan yapma yeteneğimizin azalması ve böylece kanserle savaşma yetimizin azalması engellenebilir.

Bu yöntem yakı şeklinde radyofrekans ablasyon denen RFA yöntemi ile yapılabilir. Ayrıca dondurma sistemi ile de tedavi uygulanabilir. Bu metastazın yerine ve lokasyonuna göre belirlenir. Bu yöntem ile birçok hastaya ameliyat gerektirmeden ya da çok minimal seviyede radyasyon verilerek bu metastazlar kontrol altına alınabilir ve tedavi mümkün hale gelir.

Araç çubuğuna atla