Omurga Metastazı

Omurilik Metastazı, omurga ve omuriliği oluşturmakta olan kemik, sinir sistemi,  yumuşak oluşumlu dokular gibi herhangi bir yapıdan oluşum gösterebilen tümörler olarak bilinmektedir.

Bu omurilik metastazları genel olarak boyun, sırt bölgesi, bel, kuyruk sokumu gibi her omuriliğin hücrelerini oluşturmakta olan tümörlerden kaynaklanmaktadır.

Omurilik metastazı vücutta oluşan ağrılardan  teşhis edilmekte olup kişilerde bel, boyun, sırt ağrıları belirtileri ile belirme gösterir. Oluşmakta olan bu ağrılar genel olarak gece yatarken meydana gelir ve yapılmakta olan yanlış fiziksel hareketlerle daha çok artar.

Omurilik metastazı, kol ve bacaklarda uyuşmalar, göğüs bölgelerinde uyuşmalar, ellerde, kollarda oluşan kuvvet kayıplarına bağlı olarak oluşan halsizlik ve yürümede çekilen güçlük belirtileri gösterir.

Omurilik metastazına tanı koymak ise  fiziksel muayane ile gerçekleşmektedir. Bu durum cerrahi yöntemlerle tedavi gerektiren bir  durum olarak ifade edilir. Cerrahi yöntemler haricinde gözlem altında tutulma, kemoterapi ve radyasyon tedavileri görülmektedir.

Omurilik metastazına cerrahi yöntem uygulaması tanı koyulduğu andan itibaren hemen başlanmalıdır. Acilen müdahaledeki amaç ise kötü huylu oluşmuş olan ve ilerlemekte olan tümörleri  daha fazla diğer dokulara yayılmadan hemen engellemek ve oluşan o bölgeden hemen almaktır.

Bu tümörler iyi huylu ve kötü huylu olarak oluşum göstermektedir. İyi huylu oluşum göstermekte olan tümörler başka dokulara yayılma göstermezler yayılma gösterseler dahi çok yavaş bir şekilde yayılma sağlarlar.

Bu iyi huylu tümörlerin tamamı cerrahi müdahale ile alınabilmektedir. Kötü huylu olan tümörler ise vücutta sürekli olarak yayılım içerisinde olup diğer hücrelere de dağılmaktadırlar. Bu omurilik metastazları vücuttan derhal tedavi yöntemiyle cerrahi yollarla alınmalıdır. Aksi taktirde ölüme sebebiyet vermektedir.

Metastazik omurilik tümörleri en fazla görülmekte olan türlerdendir. Omurilik metastazı omurga enfeksiyonlarına sebep olmaktadır. Bu omurilik metastazı enfeksiyonları belirtileri ise
  • Ani olarak beliren ateşlenmeler
  • Vücutta oluşan halsizlik hissi
  • Şiddetli oluşum gösteren baş ağrıları
  • Boyun ağrıları
  • Sırt ağrıları
  • Bel ağrıları
  • Vücutta hassasiyet oluşumu
  • Halsizlik 
  • Kızarıklıklar
  • Akıntı şeklinde ortaya  çıkmaktadır,

Kol ve bacaklarda uyuşukluk ve oluşan hassasiyet eksikliği bu hususta çok önemlidir ve kesin belirti olarak bilinmektedir. Omurilik metastazı şiddetli olarak kemik ağrıları oluşturur ve bundan dolayı da kemik kırılmaları oluşumu gösterir.

Oluşan bu kemik kırılmaları vücutta ki kalsiyum eksikliğinden kaynaklı oluşmaktadır. Vücudumuzda omurilik metastazı oluşumlarını engellemek için ilk önce sağlıklı beslenmeli ve ani oluşan herhangi bir belirtide temkinli davranmalı ve hemen doktorumuza başvurmalıyız.

Sağlığımız ilerki yaşantımız için çok önemli olmakta olup yaşantımız için vücudumuzun sakatlanmaması için çok önemlidir.

25

Meslek Yılı

150

Yetiştirilen Öğrenci Sayısı

6000

Başarılı Operasyon

Araç çubuğuna atla