Doç. Dr. Eren Erdem Uzmanlık Alanı

İNME (BEYİN KRİZİ)


Çağımızın en büyük hastalıkları arasında kabul edilen inme (beyin krizi), kanser ve kalp rahatsızlıklardan sonra ölümle sonuçlanan en büyük 3. hastalık olarak bilinir.

Beynimizi besleyen atardamarların tıkanması sonucunda kişinin hareket, his veya algılama fonksiyonlarından bazılarını ani bir şekilde kaybetmesi gibi sonuçlar doğuran inme (beyin krizi), çoğunlukla orta yaş ve ileri yaşlarda görülmektedir. 

Hafıza, görme, konuşma, hareket etme ve duyma gibi hayati fonksiyonlarımız, beyinimizin farklı bölgeleri tarafından gerçekleştirilir ve tüm bu fonksiyonların sorunsuz bir şekilde çalışması için beynimize gereken oksijen ve şeker, atardamarlar ve kan yolu ile taşınır.

Atardamarlardan birinin tıkanması durumunda, o damarın beslediği bölgede beyinin fonksiyonlarını kaybetmesine neden olur. Bu olayın kritik seviyeyi aşması durumunda genellikle felç oluşur ve beyinde oluşacak hasar kalıcı hale gelir.

İnme (beyin krizi) ölümcül bir hastalık olmasına karşın, önlenebilir bir yapıya da sahiptir. Bu nedenle doktorların belirlediği zaman dilini içerisinde kontrole gidilmesi, şikayet ve bulguların tamamının ya da bir kısmının ortadan kaybolması adına hayati önem taşımaktadır.

İnme (beyin krizi) sırasında aşağıdaki şikayetlerden biri ya da bazıları görülebilmektedir:

  • Tek gözde ani görme kaybı
  • Yüz, kol ve bacakta his ve kuvvet kaybı
  • Çift görme
  • Konuşamama, konuşma güçlüğü veya konuşulanları anlayamama
  • Baş dönmesi ve dengesizlik
  • Baş ağrısı
  • Bulantı-kusma

Daha fazla bilgi için Doç. Dr. Eren Erdem ile iletişime geçebilirsiniz.Doç. Dr. Eren Erdem’i, sosyal medya hesaplarından

Takip Etmeyi Unutmayın!

Doç. Dr. Eren Erdem’i Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube’dan takip edebilirsiniz.Doç. Dr. Eren Erdem Tüm Hakları Saklıdır.