Akım Çevirici Embolizasyonu

Akım Çevirici Embolizasyonu

Geniş bir anevrizma ile tedavi seçenekleriniz sınırlıdır. Bazen anevrizmalar, büyüklüğü nedeniyle hastalara hiçbir seçenek bırakmaz. UAMS’ta, dev anevrizmalar için yeni bir tedavi seçeneği geliştirilmektedir.

UAMS, Amerika Birleşik Devletleri’nin Arkansas eyaletinde akım çevirici embolizasyon cihazı teknolojisini sunan ilk hastanedir. Doç. Dr. Eren Erdem bu son teknoloji cihazını, minimal invaziv prosedürü ile gerçekleştirmektedir.

Cihaz, kan akışını anevrizmadan uzaklaştıracak şekilde tasarlanmıştır. Zamanla damar yeni duvar oluşturur, anevrizmanın ağzı kapanır ve bu sayede artık bir tehdit olmaktan çıkar.

Akım çevirici, 48 örgülü kobalt krom ve platin tungsten tellerinden oluşmaktadır. Cihaz, mikrokateterden geçirilir ve daha sonra  tel üzerinden mikrokateter ile çekilir.

Bu tip anevrizmalar ameliyat edilebilir ve çok yüksek (%50) bir morbidite oranına sahiptirler. Ancak, akım çeviriciler kullanıldığında %95 oranında başarı sağlanır. Kırpma ile karşılaştırıldığında, bu prosedür daha az invaziv ve daha kısa süreli bir hastanede kalış gerektirir. Prosedür 2-4 saat arasında sürer ve hastalar ertesi gün eve gidebilirler. Sonraki aylarda ise bir takip MRA ve anjiyo uygulanması gerekmektedir.

Araç çubuğuna atla